Muzyka

środa, 30 kwietnia 2014

GÓRY STOŁOWE - INFORMACJE

Witam,
Postanowiłam podać parę informacji na temat Gór Stołowych. Informacje te zaczerpnęłam ze strony internetowej poświęconej tymże górom. Dla ciekawskich podaję stronę: 
www.stolowe.infopl.info

Góry Stołowe są fragmentem rozległego płaskowyżu, który od wschodu graniczy z Kotliną Kłodzką, a dalej ku północnemu-zachodowi, góry te ciągną sie przez teren Czech, aż po Kotlinę Kamiennej Góry. Po stronie polskiej mają one długość 18 km. i szerokość około 5 km. W 1993 na terenie Gór Stołowych utworzono Park Narodowy Gór Stołowych, zajmujący 63 km². To właśnie do niego należą: Szczeliniec Wielki,Błędne Skały i Wielkie Torfowisko Batorowske. Po stronie czeskiej ochroną objęta jest powierzchnia 410 km².

Budowa Gór Stołowych

Góry Stołowe posiadają wyraźnie spłaszczone wierzchołki i strome stoki. Pod względem budowy geologicznej są to jedyne w Polsce góry płytowe. Ich krajobraz tworzą rozległe, płaskie powierzchnie zrównań, ułożone piętrowo i separowane wzgórza w kształcie stoliw. Ich obecny kształt jest wynikiem ruchów tektonicznych i erozji klimatycznej.
Początków powstania gór należy szukać około 140 mln. lat temu, w okresie górnej kredy. Wówczas na obszarze Sudetów Środkowych znajdował się rozległy zbiornik wodny, zwany przez geologów Czeskim Basenem Kredowym. Ponad nim wznosiły się starsze masywy górskie (Śnieżka, Góry Sowie, Bardzkie, Karkonosze). Rzeki spływające z tych gór nanosiły do górnokredowego morza różnorodne materiały skalne takie jak: piaski czy żwiry. Pod wpływem działania sił zwewnętrznych, dno tego zbiornika raz sie podnosiło a raz opadało. W miarę upływu czasu piaski i żwiry zaczęły zmieniać sie w piaskowce i margle, skały zbudowane z ziaren kwarcu, które scementowane są spoiwem wapiennym, ilastym lub krzemionkowym. Na początku okresu trzeciorzędowego (około 70 mln. lat temu), pod wpływem zmian klimatu, morze zaczęło ustępować, a z jego dna zaczął wyłaniać się scementowany osad. Silne spękania skał są efektem procesu niszczenia, który polegał przede wszystkim na wcinaniu się potoków w płytę skalną, co doprowadziło do podziału skał na grzbiety i separowane wzgórza. Woda zawierająca roztwory chemiczne rozpuszczające skały, mróz oraz korzenie roślin sprawiły, że obecnie możemy podziwiać przeróżne formy skalne przypominające grzyby czy maczugi, odkrywać skalne miasta i ciekawe labirynty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz